Jankowo Dolne 53, 62-214 Jankowo Dolne

Zagospodarowanie Strefy Śródmieścia Miasta Gniezna – Dolina Pojednania

Kilka słów o dolinie Pojednania w Gnieźnie

Dolina Pojednania to park położony w centrum Gniezna, w dolinie między dwoma wzgórzami. W 1997 roku urządzono tutaj park ze stawem, punktami widokowymi oraz ciągami schodów. Miejsce miało duży potencjał wypoczynkowy, ale wymagało remontu. Przebudową zajęła się Firma Gardenia.

Wyzwania podczas zagospodarowania Doliny Pojednania

Obszar Doliny Pojednania jest ogrodzony i prowadzą do niego wąskie wejścia. W związku z tym trudno wprowadzić ciężki sprzęt. W czasie prac wykorzystywano koparki, minikoparki, ładowarki, podnośniki, ubijaki i inne maszyny. Architektoniczne utrudnienia nie zatrzymały Gardenii. Duży i ciężki sprzęt przenosił swoje mniejsze wersje, by wszystkie prace były wykonane z harmonogramem. Zleceniodawca zastrzegł, iż przed ewentualnymi zniszczeniami należy chronić pamiątkowe dęby, fontannę wraz z przylegającym placem, kamień pamiątkowy oraz rzeźbę.

Zakres prac określony w specyfikacji zamówienia:

  1. Prace przygotowawcze oraz roboty ziemne (oczyszczenie i przygotowanie terenu, wykonanie koryta, profilowanie i zagęszczanie podłoża, plantowanie terenu).
  2. Roboty drogowe w zakresie nawierzchni z kostki betonowej oraz nawierzchni mineralnej typu Hanse Grande wraz z podbudową i obrzeżami.
  3. Wykonanie odwodnienia liniowego.
  4. Remont schodów i ogrodzenia, montaż balustrady i słupków zabezpieczających.
  5. Budowa placu do rekreacji i wypoczynku (montaż urządzeń siłowni terenowej, urządzeń placu zabaw, gier ulicznych, małej architektury, pergoli, wykonanie nawierzchni bezpiecznej).
  6. Wykonanie oświetlenia parkowego – od wytyczenia trasy kablowej po montaż słupów i opraw oświetleniowych.
  7. Wykonanie monitoringu (uruchomienie monitoringu wizyjnego, okablowanie systemu monitoringu).
  8. Zagospodarowanie terenu zieleni (prace przygotowawcze, przycinanie i pielęgnacja koron drzew, nasadzenia drzew, krzewów, bylin, założenie trawników, ułożenie obrzeży i agrowłókniny, ściółkowanie)
  9. Naprawa tablic pamiątkowych.

Rewitalizacja Doliny Pojednania – sukces firmy Gardenia i radość dla gnieźnian

Po prawie roku prac Dolina Pojednania została oddana do użytku. Powstał plac zabaw wyposażony w sprzęty dostosowane dla dzieci z wszystkich grup wiekowych. Pojawiły się także urządzenia przeznaczone do zabaw integracyjnych, edukacyjnych i zręcznościowych, również dla dzieci niepełnosprawnych. Postawiono siłownię zewnętrzną zawierająca zestaw urządzeń sprawnościowych do ćwiczeń rekreacyjnych.

Użytkownicy terenu mogą odpocząć na jednej z licznych ławek, także w formie leżaków. Wygodne siedziska pozwolą cieszyć się zachwycającymi widokami. Przyroda wspaniale obdarowała ten teren, a nasadzenia wzbogaciły teren o kolejne niezwykłe okazy. Posadzono śliwy wiśniowe oraz drzewa z gatunku Klon pospolity Royal Red, klon tatarski, brzoza pożyteczna Doorenbos i klon czerwony Red Sunset. Bogactwo roślinności dopełniają nasadzenia krzewów, idealnie skomponowane rabaty kwietne oraz pnącza, które z czasem zapewnią cień pod pergolami.

Teren zostało doświetlony – postawiono dodatkowe latarnie i punkty świetlne. Ponadto zamontowano nowoczesny system monitoringu wizyjnego. W Dolinie Pojednania pojawiły się nowe kosze na śmieci, psie pakiety oraz stojaki rowerowe.

Dolina to także trasa spacerowa, które łączy dwie ulice. Prowadzi ona wśród drzew, a piesza wędrówka jest komfortowa, gdyż wykonana została nowa ścieżka. Istniejące wcześniej alejki wyremontowano, podobnie jak schody po stronie północnej. Można więc bezpiecznie i wygodnie spacerować po tym urokliwym miejscu.

Firma Gardenia specjalizuje się w zagospodarowywaniu terenu, budowie i rewitalizacji parków i innych terenów rekreacyjnych. Dbamy o ładne i funkcjonalne otoczenie terenów zieleni. Posiadamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie.

Zapraszamy do współpracy.